Hizli ve Kolay Hastane E-Randevu Almanın yeni adresi

Alerji belirtileri

warning: Creating default object from empty value in /home/tedavi/domains/sagliktedavi.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  

Gıda Alerjisinin Belirtileri

Bir arkadaşınızın yemek masasına oturduğunuzda, henüz fırından çıkmış kızarmış somona büyük bir iştahla bakmaya başlıyorsunuz. Pek balık meraklısı sayılmazsınız fakat bu balık, karşı konulamayacak kadar lezzetli duruyor. İlk tabağı göz açıp kapayıncaya kadar bitiriyorsunuz ve ikinci kere alıyorsunuz. Tam bir porsiyon daha yemeyi düşünürken, cildinizde kırmızı lekelerin belirdiğini fark ediyorsunuz. Çok geçmeden mide krampları hissetmeye başlıyorsunuz ve kusmak için tuvalete zor yetişiyorsunuz. Davetteki misafirlerden hiçbiri bu şekilde bir reaksiyon göstermiyor.

Alerji belirtileri nelerdir?

1906 yılında Viyanalı çocuk doktoru Clement Von Pirquet “bağışıklık sisteminin aşırı hassaslığı” olarak bilinen dört sözcüklü bu isim yerine ‘’alerji” sözcüğünü türetti.

Von Pirquet alerji sözcüğünü iki Yunan kelimesinden türetti: “diğer” anlamına gelen “allos” ve “çalışma” anlamına gelen “ergon”. Bu iki kelime yan yana geldiği zaman “değişmiş reaksiyon” anlamına geliyordu. Çünkü alerjisi olan bir kişi normalde zararsız olan maddelere karşı anormal tepkiler gösteriyordu.

Alerji Belirtileri

Son yorumlar