Hizli ve Kolay Hastane E-Randevu Almanın yeni adresi

Migren

warning: Creating default object from empty value in /home/tedavi/domains/sagliktedavi.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  

Migren nasıl anlaşılır?

Baş ağrısı en tipik belirtisidir. Hastaların tamamına yakınında (%90 gibi) bulantı olur, sadece 1/3′ünde kusma meydana gelir. Yine hastaların çoğunda fotofobi (ışıktan rahatsız olma), fonofobi (sese karşı hassasiyet),

osmofobi (kokulardan rahatsızlık) benzeri, duyularda belirgin duyarlılaşma ortaya çıkar. Hasta karanlık ve sessiz bir ortam ister. Birşey yiyememe sıkça görünse de bazı yiyeceklere (örn: çikolata) istek hali de olabilir.

Migren çeşitleri nelerdir?

Migren çeşitleri içinde en sık “auralı” ve “aurasız” migren görülür. Aurasız migren Migrenlilerin % 80-90’ nında görülür. Basit migren (adi migren) tanımları da kullanılmaktadır. Aurasız migrende esneme, tatlı isteği benzeri hafif semptomlarla hasta ağrısının geleceğini anlayabilir. Sadece baş ağrısı semptomunun olduğu migren ataklarıdır.

Migren Nedir?

Migren baş ağrısı olarak bilinmekle birlikte, nörolojik ve gastrointestinal bulguların eşlik edebildiği epizodik (ataklar halinde gelen) bir hastalıktır. Migren ataklarında bulantı,kusma, baş dönmesi, ışık ve ses hassasiyeti, duygu durumda değişiklikler, çeşitli nörolojik bulgular (görme kaybı, uyuşukluk, kısmi felç, konuşmada bozulma) baş ağrısına eşlik edebilir. Baş ağrısı olmaksızın sadece nörolojik bulgular veya bulantı-kusma ile kendini gösteren migren atakları da olabilir.

Çocuklarda Baş Ağrısı ve Migren

Çocuklarda baş ağrısı düşündüğümüzden daha fazla oranda mevcuttur. 12 yaşından sonra artmakla birlikte küçük yaşlardaki çocuklarda da migren görülebilmektedir. Çocuğunuz başının ağrıdığını söylüyorsa üzerinde durmak gerekir. Öncelikle ateşine bakılmalıdır. Yüksekse enfeksiyon araştırılmalıdır. Düşme, çarpma benzeri travmaları takip eden dönemde ortaya çıktıysa veya nedensiz başladı ancak aralıksız sürekli devam ediyor ise mutlaka doktora muayene olmalıdır. Beyin tümörleri, menenjit benzeri enfeksiyonlar sürekli ağrılara yol açabilir. Ancak bu durumlar çok nadirdir.

Nöral Terapi ile Migren Tedavisi

Nöral terapi migren atağının pato-fizyolojisi ve nedenlerine farklı bir yaklaşımla açıklama getirebilmektedir. Migren tanı olarak baş ağrısı sınıflamasında yer alsa da temelinde otonom sinir sistemi disfonksiyonudur (çalışmasının aksaması). Migren atağı sırasında oluşan baş ağrısı yanısıra nörolojik bulgular ve gastrointestinal sistem bulgularına otonom sinir sistemindeki geçici aksama sebep olmaktadır.

Migren nasıl tedavi edilir?

Migren tam olarak tedavi edilemeyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Yaygın ilaç tedavisi yanısıra hastanın yaşamını kontrol altına alması, migreni tetikleyecek faktörlerden kaçınması, kısacası migrenle yaşaması öğütlenmektedir.

Migren tedavi seçenekleri:

1.İlaç tedavisi

2. Bot-ox uygulaması

3.Migren cerrahisi

4.Son dönemde yaygınlaşan bitkisel tedaviler

5.Migren bandı vb. uygulamalar

6. Akupunktur ve nöral terapi

1. Migrende en yaygın uygulanan tedavi yaklaşımıdır. İki aşamalıdır. Atak sırasında ve atak sıklığını azaltmak için kullanılan ilaçlar farklıdır.

Migreni önleyici yöntemler ve tedaviler

Migren ağrısını tümüyle tedavi etmek mümkün olamasa bile şikayetleriniz büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir.

Migrenle ilgili uygulanan bir çok tedavi yöntemi vardır.

* Yaşam tarzının düzenli olması
* Düzenli uyumak
* Düzenli yemek yemek
* Bilinen tetikleyicilerden uzak durmak (kafein, eski peynir, et koruyucuları, monosodyum glutamat, salamura ürünler, çerez)
* Düzenli aerobik egzersiz yapmak
* Duygusal stresi azaltmak
* Stresli durumlardan kurtulmak için ileriye yönelik plan yapmak
* Biofeedback’i öğrenmek
* Meditasyon
* Boş zamanlar, hobiler, sosyal aktiviteleri artırmak

Migren tipleri nelerdir?

Klasik migren Aura ile birlikte olan migrendir. Migrenli erişkinlerin %15 kadarında klasik migren görülür.

Yaygın migren Aurasız migrendir. Migrenlilerin yaklaşık %80′inde yaygın migren vardır.

Menstrüel migren Adet döneminin başlangıcında veya adet döneminde görülür. Başka zaman görülmez. Çalışmalar menstrüel migrenin genellikle aurasız olduğunu göstermektedir.

Migrenin ön belirtileri

Bazı kişiler migren baş ağrısının geldiğini bildiren ön belirtiler yaşamaktadırlar. Bu öncü belirtilere prodrom (ön belirtiler) adı verilir ve aktif migren atağı meydana gelmeden saatlar hatta günler öncesinde meydana gelebilir. Ön belirtiler, coşku veya yoğun enerji hissi, aşerme, susuzluk, yorgunluk veya huzursuzluk veya depresyon gibi duygu durum değişikliklerini kapsar.

Son yorumlar